Ghetto jménem Baluty (2008)

Lodž – kdysi poslední místo k životu pro tisíce pražských židů, dnes prostor jen pro vyděděnce a zoufalce. Výpovědi přeživších Židů v konfrontaci s bezútěšnou realitou současných obyvatel ghetta.

Ve stejných bytech, domech, na těch ulicích, kde bojovali před mnoha lety Židé o přežití každého okamžiku, dnes žijí noví obyvatelé. Baluty byly před druhou světovou válkou obávanou zlodějskou čtvrtí. Hned po okupaci Polska zde nacisté zřídili židovské ghetto, kde čekalo na smrt na
200 000 Židů, od podzimu roku 1941 také Židé z pěti českých transportů. Způsob života obyvatel současné dělnické a chudinské čtvrti průmyslového města Lodže je poznamenaný sociální bídou, alkoholem a nezaměstnaností. Baluty kdysi a dnes mají hodně společného. Obrazy různých časů poznamenaného místa spojují výpovědi původních a současných obyvatel a unikátní fotografie Henryka Rosse z dob dávno minulých.

Režisér Pavel Štingl společně s kameramanem Mírou Jankem potkali na cestě do Lodže fotografa Karla Cudlína. Ten vytvořil během natáčení dokumentu kolekci snímků, která dnes tvoří doprovodnou výstavu. Uvedením filmového dokumentu spolu s výstavou vzniká ojedinělý projekt, ve kterém Cudlínovy současné fotografie nastavují zrcadlo původním válečným snímkům reportéra Henryka Rosse použitým v samotném filmu.

Udělené ceny:
CENA FITES - TRILOBIT 2008 pro režiséra Pavla Štingla
nominace na cenu Český lev 2008 v kategorii dokument
ocenění na festivalu Crossroads of Europe v Lublinu v Polsku, 2009
čestné uznání festivalu Sztuka Dokumentu ve Varšavě v Polsku, 2010

Režisér: Pavel Štingl, 88 minut

Dramaturgie: Hana Jemelíková, Lenka Poláková
Kamera: Miroslav Janek
Střih: Tonička Janková
Zvuk: Michael Míček, Daniel Němec
Výkonný producent: Ondřej Zima
Finančně podpořili: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Polský filmový institut
Podpora: Archive of Modern Conflict/Collection Art Gallery of Ontario, Toronto
Distributor: K2 s.r.o